XII Niedziela Zwykła - 23.06.2024

1. Rozpoczęliśmy czas wakacji szkolnych, niech będą okazją do pogłębienia relacji z Panem Bogiem i mądrego odpoczynku.

2. Czerwiec to miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszach św. odmawiamy Litanię do Serca Pana Jezusa.

3. Wypominki wyjątkowo jutro – w poniedziałek przed Mszą św. o godz. 17:30.

4. Msze św. w niedziele czerwca o godz. 8:00, 10:00; 11:30. W dni powszednie: wtorek i czwartek o godz. 7:00, pozostałe dni o godz. 18:00.

5. W sobotę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o godz. 8:00 i 18:00.

6. W przyszłą niedzielę z racji ostatniej niedzieli miesiąca składka inwestycyjna przeznaczona na prace przy kościele. Bóg zapłać za składane ofiary, także za wpłacane na konto parafialne.

7. Dziękuję za wczorajsze sprzątanie kościoła paniom: Joannie Pająk, Danucie Gruca, Elżbiecie Grzesiak i panu Łukaszowi Sobesto.

8. W przyszłą niedzielę /30.06/ w Szkole Podstawowej w Jeziorzanach o godz. 18:00 zebranie wiejskie. Tematem kwestia mostu na Wiśle.

9. W Gościu Niedzielnym przeczytać można m. in. o: najnowszym dokumencie Komisji Nauki Wiary KEP „o właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”. W wakacyjnym cyklu wyprawa do Chorwacji na wzgórze gdzie aniołowie przenieśli dom z Nazaretu.

10. Lipcowy numer miesięcznika Staś dla najmłodszych parafian. Dołączona jest gra planszowa.

11. Kalendarz liturgiczny:

  • Poniedziałek - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
  • Środa - św. Zygmunta Gorazdowskiego, kapłana
  • Czwartek - św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła
  • Piątek - św. Ireneusza, biskupa i męczennika
  • Sobota - Uroczystość św. Piotra i Pawła, Apostołów

Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składam życzenia wstawiennictwa Matki Bożej i opieki świętych Patronów


 

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP
w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi
w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany
w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii


Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze.

Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.

Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów
i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania”.


bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP